Kapat
Anket
Otomobil Servislerinde Sizin İçin Önemli Olan Hususlar Neledir ?
İstasyonun görünümü
Modern servis ekipmanları
Samimi ve profesyonel kadrosu
Fiyatların uygun olması

Far Ayarı Nasıl Yapılır

 

Pilot Garage`lerde son teknoloji far ayar cihazları ile araçlarınızın far ayarları yapılmaktadır 

 

 

Otomobil Far Ayarı Nasıl Yapılır?


Aracınızın far seviyesinin doğru ayarlanmış olması gece görüşlerinin daha iyi olmasını sağlayacak ve karşıdan gelen veya önde giden sürücülerin far ışıklarınızdan rahatsız olması engellenecektir.

Araç  farlarınızın periyodik aralıklarla  far ayar cihazı  ile kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ayarlanması gereklidir.

Far eğimleri :
Her otomobilde farların takıldığı noktaların yerden yüksekliği, yakıt deposunun ve yolcuların ağırlığının otomobilin eğimine etkileri birbirinden farklıdır. Üreticiler bu parametreleri hesaplayıp seviye düğmesinin kademelerini ve farın eğimine etkisini düzenlemektedirler.

Her farın yerden yüksekliğine göre değişebilen eğim değeri far kasasının üzerinde belirtilmiştir.


Resimdeki farın %1 olan eğimi, kesilme çizgisinin her 100 cm. ileride 1 cm. aşağıya düşmesi gerektiğini belirtmektedir. Örneğin, yerden 70 cm. yüksekte bulunan ve %1 eğimi olan farın kesilme çizgisi 70 metre sonra yolun sol tarafında yerle kesişmektedir.

Asimetrik ışık deseninde yaya ve trafik işaretlerinin daha iyi görülebilmesi için kesilme çizgisinin sağ tarafı daha yüksekte tutulmuştur. Bu nedenle yolun sağ tarafına yansıtılan ışığın mesafesi farın performansına bağlı olarak değişmektedir.

Uzun farın yükseklik seviyesini ayarlama :Uzun far reflektörü genellikle kısa far ile birleşik olduğundan ayrı bir ayarlama yapmanız gerekmez.
 Kısa farın yükseklik seviyesini ayarlama :
(Far eğimi %1.0 olan araçlar için)
Gerekenler : Şerit metre, kurşunkalem veya keçeli kalem, not kağıdı, yıldız veya düz tornavida.
Başlamadan önce benzin deponuzun tamamen dolu olduğuna emin olun.
Mümkünse beyaz bir duvar karşısında düz bir yüzey bulun.
Otomobilin burnunu duvara sıfırlayın. Otomobilin dikey orta noktasını (genellikle marka ambleminin olduğu nokta) duvarda dik bir çizgiyle işaretleyin. (O)

Sağ ve sol kısa farlarınızın orta noktasını (bazı farlarda bu noktayı gösteren bir işaret bulunmaktadır) duvarda ayrı ayrı işaretleyin. (M1 ve M2)
O-M1 ile O-M2 uzaklıkları cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.
M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliklerini cm. olarak ölçüp not edin. Bu değer kısa farınızın yerden yüksekliğini gösterir. (Y)
M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliği cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.
M1 ve M2 noktalarından 10 cm. aşağıya dik inerek duvarda işaretleyin. Bu iki nokta arasında yatay ve uzun bir çizgi çekin. Bu çizgi far ışığınızın kesilme çizgisidir. (Kahverengi çizgi)

Otomobilinizi 10 metre geriye dümdüz çekin

Kısa farlarınızı yakın.
Konsoldaki far seviye ayarlama düğmesini 0 kademesine (yüksüz araç) getirin.

Farların üstü veya arkasında bulunan vidaları tornavida ile sağa sola oynatarak yukarıya-aşağıya veya sağa-sola daha hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.

Sol ve sağ farların ışık deseni yatay olarak aynı hizada olmalıdır.
Her farda ışık deseninin yere paralel olan sol kısmı duvarda çizdiğimiz kesilme çizgisinin altında kalmalıdır.Bu ayarla farın yukarı ve aşağı yönünü ayarlamış olacaksınız.

Her farın ışık deseni aşağı inen okla gösterilen yeşil noktada yukarıya doğru yükselmeye başlamalıdır. Bu ayarla farın sağ ve sol yönünü ayarlamış olacaksınız.
Yukarıya doğru açılan sağdaki kısmın kesilme çizgisi üstünde kalması normal bir durumdur.

FAR AYARLARI ;

far ayarı nasıl yapılır  , far ayar arızaları , farların ayarı nasıl yapılır , far ayar servisleri konya , far ayar motoru , bilgisayarlı far ayarı , tüv uyumlu far ayarı , araç far ayarları gölcük , far ayar tamiri, oto far ayarları , otomobil far ayarı , araç far fiyatları , otomobil farları fiyatları , oto far , far lambaları fiyatları , far ayar ücreti ısparta,istanbul far ayarı , bursa far ayarı , izmir far ayarı , ankara far ayar servisleri , adana far ayar servisleri , diyarbakır  far ayarları , oto far lambaları fiyatları , konya far ayar tamiri

 


This text will be replaced
Ana Sayfa   |    Neden Pilot ?   |    Hizmetlerimiz   |    Bayilerimiz   |    Çözüm Ortaklarımız   |    Teknik Bilgi   |    İletişim
Telif Hakkı © 2010 Pilot Garage. Bütün Hakları Saklıdır. Konya Web Tasarım
Firma Rehberi